Strašidelný HALLOWEEN v angličtině

Víte, odkud tento svátek pochází a proč se slaví? Halloween je ve své podstatě pohanský svátek, který se slaví 31. října, a je nám velice blízký. Vychází z původního pohanského svátku Samhain, kdy Keltové slavili konec jejich kalendářního roku. Samhain je  také ekvivalentem pro slovo „smrt“, označující smrt léta a příchod zlých zimních časů. Keltové věřili, že se v noci z 31. října otevírají brány do jiných světů, duchové blízkých zemřelých přicházejí spolu s démony do našeho světa a my naopak můžeme navštívit jejich podsvětí. Nosili strašidelné kostýmy a masky, aby mohli napodobit chování mrtvých a komunikovat s nimi. Vydlabávali lucerny z řepy, brambor nebo tuřínu, které umísťovali po ulicích, aby osvětlovaly cestu zbloudilým duším. Když se svátek rozšířil i do Ameriky, kde nebyly tuříny, začaly se dlabat dýně. Lucerny také představovaly duše zemřelých milovaných, které byly zapáleny od obřadního ohně a hořely v domech po celou noc, kde vítaly pozůstalé a odháněly zlé duchy. Také u nás ve škole jsme Halloween oslavili v hodinách angličtiny. Žáci  si dali opravdu záležet na tom, aby   vypadali jako skutečná strašidla, monstra nebo příšery ze záhrobí. Sešlo se zde také několik opravdových čarodějnic, duchů, upírů, vlkodlaků a mrtvých princezen. Občas jsme vyjekli hrůzou, protože někteří z třeťáků vypadali úúúúúúúúděsně. Během vyučovací hodiny jsme se seznámili s původem svátku, naučili  jednoduchá slovíčka, zasoutěžili v typických hrách a na závěr si vyrobili krásnou dekoraci na okna. Žáci si svátek užili a už teď se těší na příští rok!

Mgr. Martina Holíková