Vši a co s tím

Vážení zákonní zástupci,

v poslední době se v naší škole ve vlasech dětí opakovaně objevila veš dětská a její vajíčka – hnidy. Veš dětská je parazitický hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí a přenáší se těsným kontaktem s napadenými osobami nebo používáním společných pokrývek hlavy, hřebenů apod. Vzhledem k tomu, že zavšivení neboli pedikulóza je považována za přenosnou infekční nemoc, žádám Vás, abyste důkladně prohlédli vlasy svým dětem a v případě výskytu vší nebo hnid provedli všechna potřebná opatření k zabránění jejich šíření, včetně informace pedagogům a vedení školy a omluvení dítěte/žáka na dobu nezbytně nutnou k odstranění parazitů. Předejdete tak opakovanému šíření vší mezi dětmi/žáky.

Doporučený postup k likvidaci vší a hnid: 1. použijte zakoupený odvšivovací prostředek z lékárny (např. šampon PARASIDOSE) přesně podle návodu

2. odstraňte všechny mrtvé hnidy, nejdříve hřebenem všiváčkem, pak ručně, což je práce zdlouhavá a pracná, ale nezbytná pro úspěch

3. sledujte účinek důkladnou prohlídkou hlavy alespoň 3 týdny po odvšivovací proceduře. Vydezinfikujte všechny hřebeny, kartáče, vyperte a vyžehlete čepice, ložní prádlo a zkontrolujte vlasy všem členům rodiny

4. pravidelnou a častou kontrolou vlasů zajistíte prevenci v rozšíření vší.

(Řešením mohou být i přípravky na přírodní bázi – především přírodní olejnaté přípravky, které vším ucpou dýchací cesty. Velmi vhodné jsou přípravky s obsahem Tea Tree Oil, který vši nejen udusí, ale i odpuzuje. Jako prevence se doporučuje umýt vlasy jednou měsíčně běžným šamponem s několika kapkami olejíčku Tea Tree Oil – informace vyhledána na internetu)

Vzhledem k tomu, že šíření vši dětské je v současnosti celosvětovým problémem, vydalo ministerstvo školství stanovisko určené školám jak postupovat v souvislosti s tímto problémem: „Učitelé nemohou sami hlavy dětí/žáků plošně kontrolovat, aby pedikulózu nerozšířili, ale mají povinnost informovat zákonné zástupce dětí. Zbavit děti/žáky vší je povinnost rodičů, nikoliv školy a jejich pedagogických pracovníků.

Hlavní hygienik ČR doporučuje pro předškolní a školní zařízení tato opatření: „Z právního hlediska je zavšivení považováno za infekční onemocnění. Z důvodu ochrany zdraví dětí v kolektivu by školy neměly zařazovat zavšivené děti do dětského kolektivu. Ovšem diagnostikovat a léčit tuto „nemoc“ mohou pouze rodiče popř. lékaři, nikoli pedagogičtí pracovníci. Proto je nutné apelovat na zákonné zástupce, aby při každém zaznamenaném výskytu vší u svých dětí ihned informovali školu, aby mohli být informováni rodiče ostatních žáků.

Ze všeho tedy vyplývají tyto povinnosti rodičů/zákonných zástupců:

• Okamžitě nahlásit učitelům a      vedení školy výskyt vší nebo hnid u dítěte
  • Zabezpečit takové ošetření      hlavy dítěte, aby byly odstraněny jak vši, tak hnidy
  • Dítě může nastoupit do školy až      po splnění předchozích bodů

Povinnost školy:

• Informovat rodiče/zákonné      zástupce o výskytu vší

pokyn MŠMT k problému výskytu vši dětské